İçeriğe geç →

Budapeste: 2016 vs 2017

Yil 2016, aylardan şubat. Hem de tam ortasi, çünkü dogum günüm. Budapeste’ye 2 bilet. O zamanlar sevgilim, şimdilerde kocam diye seslendiğim esim ile beraber dogum gunümü kutlamaya gelmiştik. Oylesine dolu bir haftasonuna geçirmiştik ki tadı damagimizda aylarca kaldı. Öyle kalmış olacak ki evlendikten bir kaç ay sonra ucuz bilet bulunca yilbasi icin hemen aldık. Ama bu sefer ki haftasonuna sikistirilmamis koskoca 5 gun var önümüzde.

Oncelikle sunu söylemeliyim ki COK SOGUK! Kar yok. Yağmur bazı günler atistiriyor. Ancak soğuktan ve ruzgardan gözlerimizi açamıyoruz. Su anda diyorum ki keske daha fazla kazak,mont, eldiven, bere ne varsa getirseymişiz.

Seyahatimizde kimin gözü kaldıysa öyle bir talihsizlik ile başladık ki 5 saatimizi havalimanında geçirmek zorunda kaldık. Akillilik edip biletleri alır almaz booking.com’dan rezervasyon yaptigimize düşünürken megersem neler yasayacagimizdan habersizmişim! Ne güzel ucuza kapattık diye düşünürken 3 katından daha fazla ödemek zorunda kaldık. Size hemen olayın özetini geceyim; booking.com’da rezervasyon yapmış oldugumuz yer kapanmış. Ama bundan ne booking’in haberi var ne de zavallı biz gezginlerin. Tabiki de gidecek yerimiz olmadıgından havaalanında şirket ile tam 5 saatimizi telefonda gecirdik. Faturami kendilerine en hızlı sekilde ileteceğim! Tabiki bununla bitti mi? Hayır bitmedi! Bana önerdikleri yere rezervasyon yaparken o yer de dolmasın mi?! Boylelikle bir kez daha sokakta kaldık ve sehrin doluluk oranı %97! Sanki tum avrupa burada! Ardından telefonda gecen birkaç saatin ardından tepem attıgı icin sitede önüme gelen ilk yere rezervasyon yaptık. Umuyoruz ki farkimizi geri odeme yaparlar. Yoksa hayatımda yaptıgım en pahalı konaklama olacak!

Hungarian Parliament Building

Budapeste’ye dair ilk gözlemlerimiz sehrin ambiyansının değişiyor olduğu yönünde. Ilk geldigimizde sovyet izlerini fazlasıyla taşıyan sehir, bu gecen 1.5 senede her ne olduysa artık sehir biraz daha “avrupali”lasmis. Acikcasi o sovyet esintisini ozlemedim diyemem.

Bir kere HUF artık daha güçlü bir para birimi. Yani Budapeste icin ucuz bir ülke kavramını bundan sonra duymayacağız gibi. Ayrıca birçok isletmenin kapandigini ya da el degistirdigini de farkettik.

Ama değişen en güzel şey ise artık daha fazla insan bisiklet kullanıyor 🙂 Artan araba sayısı ve kisitli park alanlarınin zaten dolu olması sebebiyle burada yasayanlar artık cogunlukla bisikleti tercih etmeye baslamis. Daha fazla bisiklet park yeri var. Ayrıca sehrin hemen her yerine de bisiklet yolu yapilmis ve yapılmakta.

Daha once sehirde oldukça fazla evsiz vardi. Hele ki büyük metro istasyonları evsizler ile doluydu. 1 yıl icinde sokakta yasayan insan sayısı gözle gorulur bicimde azalmış. Umuyoruz ki artık baslarını sokabilecekleri bir evleri vardır 🙂

Gezimin boyunca birkaç Budapesteli ile yaptigimize sohbetlerden anladigimiz kadarıyla sehir artık eskisi kadar ucuz degil. Gelir seviyesi ise hazla yükseliyor. Turist sayısı her gecen gun daha da artıyor ve sehirde otellerin yani sıra 200.000 in uzerinde apart olarak kullanilan ev var. Yerel halk da sehir merkezinden ev alamadıklarından dolayı şikayetçi. Sehir artık disariya doğrular büyümekte.

Umuyorum ki her kosesi tarih kokan bu muhteşem sehir, kontrolsuz ve önlenemez bir büyümeye sahip olup bu buyuleyeici ambiyansını kaybetmez.

Eğer yeteri kadar bir kıyaslama yaptıysak hadi simdi gezi rehberine gecelim 🙂

Danube River

Kategori: Budapeste Macaristan

Tek Yorum

  1. Huriyyet Seyahat Ekibi Huriyyet Seyahat Ekibi

    Çok hoş bir yazı tebrik ediyoruz ve devamını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.